MADAGASKARI reisisoovitus: Mine ise! Keeldu turvalisest saatjast ja sajaprotsendiliselt ette planeeritud reisiprogrammist. Sina ei vaja neid ja Sinu reisiraha vajab saare kohalik palju enam kui rahvusvaheline ärikas. Unistan, et turismimajanduse dollarid annavad kohalikele malagassidele põhjuse hoida säästlikult mitmekesist loodust, millest järel on väga vähe!
Kronoloogiliselt:
Läbisime maantee NR7 + Morondava ja Tsingy de Bemaraha rahvuspargi 28 päevaga, madalhooajal ja ainult maismaa transporti kasutades. Pealinnast Antananarivost ehk Tanast sõitsime NR7 maanteed pidi Tuleari (Ifaty külla) ja seejärel naasime Antsirabe linnakesse, kuna ringiga maanteedelt RN34+RN35 oli tee Morondavasse kiirem. Morondavast rentisime Tsingy külastamiseks nelikveolise koos autojuhiga.
Ajendiks oli kokku hoida kulusid ning veeta suurem osa reisist isekeskis, kohalike seas. Kahjuks isegi privaatse nelikveolise rendiautoga ja kohaliku autojuhiga on liiklus väga aeglane ning ohtlik. Oma reisi vältel nägime 10 erinevat liiklusõnnetust ning üht surnut, kes tõenäoliselt jäi auto alla jalakäijana teed ületades.
Madakaskaril elavate prantslaste hotellid ning söögikohad mõjuvad üldises vaesuses paradiisioaasidena. Sõbralikud, viisakad ja abivalmid malagassid elavad groteskses vaesuses. Parim, mida turistina saab teha, on valida endale giidiks ning teejuhiks kohalik elanik väikeses külas. Et anda raha saare rahvale, mitte sisserännanud prantslasele. Või veel hullem – saare veebi teel maha ärinud globaalettevõttele. Kohalik vajab turisti dollareid ja Madagaskari loodus vajab, et turisti dollar suunaks kohalikke oma loodust väärtustama. Meil oli võimalikult palju kohalikke giide ja teejuhte ning ööbimise, söögikordade eest tasusime piisavalt ka sisserännanud prantslastele.
Naudi Madagaskari ilu ja valu! Ära usu vale, mida loed rahvusvahelisest veebist. Vale: Madagaskar on väga kallis ning kogu reis tuleks interneti teel ja rahvusvaheliste ettevõtete kaudu ette ära planeerida.
VAATAMIST VÄÄRT:
Ifaty külakese rannapuhkus. Puhkasime rannaäärses hubases hotellis peaaegu nädala. Detsembris 2018 oli Bella Donna nii uus hotell, et osades rendimajakestes käis alles ehitus. Bungalow-nimeline kaasaegne, avar ja kõikide mugavustega majake maksis 20 EUR/öö. Puhtus, teenindus, toit ja territoorium olid kõrge kvaliteediga ning tundsime end koduselt. Ajaviiteks külastasime kilpkonnade ja kameeleonide „varjupaiku“. Eksootiline elamus, välja kuulutatult õilsal eesmärgil, meenutas pigem lõbusat äri kui efektiivset päästetööd. Sarnaselt sai meelt lahutatud zebu ehk kohaliku lehmakäru taksoga loodustiirul või kohalike kalapaadiga snorgeldamistuuril.
Kolmepäevane matk Andringitra rahvuspargist Tsaranoro orgu. Meie reisi pärl! Kaua oodatud elamus. Alustasime Ambalavaost ja maksime „kõik hinnas“ korralduse eest. Ehk siis neliveoline transport, giid, porter, magamisvarustus, söögid ning sissepääsutasud ei olnud meie mure. Tasusime kokku 780 000 AR ehk umbes 100 EUR/in. Telkimisvarustust ei ole vaja kaasa võtta, üles panna ning sööki valmistada, nõusid pesta samuti mitte. Turist muretseb vaid oma isikliku hügieeni eest, et täisteenindusega tähistaeva alla kaetud õhtueinet väärikalt nautida. Erandina meie siiski kasutasime spetsiaalselt selle matka jaoks Eestist kaasa võetud oma telki. Pika retke vältel on erinevaid imelisi vaateid ning ka eksootilisi loomakesi! Matk on lihtne, mugav ning kohalikud väärivad tippi.
Meie giid oli kohalik päris matka alguskoha külakesest, kuid tasusime siiski vahemehele Ambalavao linnakeses (lähim suurem asustus). Meie giid – FB Ando Samuel, 0341084118, andomampiandra@gmail.com. Rahuliku loomu, vähese jutu ning tagasihoidliku inglise keele oskusega giid. Giid lasi meil täielikult valida matka kulgemise tempo ja peatuste asukohad, pikkused. Giid näitas meile õige, turvalise tee ning osutas kõik imelised elukad, vaatamisväärsused sel teel. Olime väga rahul ja soovitame seda giidi. Ja võimalikult soodsa hinnaga matk broneerida ning matka kaasa tegevatele kohalikele motiveerivat lisatasu maksta.
Tsingy de Bemaraha rahvuspark. Meie soovunelm number kaks! Ogaline kiviväli, kuhu sõitsime läbi Morondava.
Broneerisime matka Tovonatsy (TB) kaudu, Morondavas. FB: Tovonasy Tsiombia, +261341542713, tovonasytsiombia@gmail.com. Tasusime kokku 1 160 000 AR ehk 297 EUR ja see hind sisaldas kahele inimesele: transporti (autojuht ja 4×4 auto kokku 3 päeva + praamid jõgede ületamiseks), pargi piletid, maksud, rahvuspargi alal giid, majutus (söökideta). (See giid saab soovitada ka Ranomafana rahvuspargi külastamiseks suurepärast teejuhti, nimega Dauphin.)
Meie matk algas Morondava hotellist Maive. Otse ujumisrannas asuv, korraliku restorani ja soodsa hinnaga pereäri, kus elavad kilpkonnad ning sügamist armastav leemur. Hotelli turvamehe tööülesannete tähtis osa on aeg-ajalt suurt kilpkonna jalutama lasta. Aga hellust armastav leemur kahjuks puurist välja ei saa. Armsa loomaga suhtlemiseks sattusin hotelli omanike lahkel loal ise puuri, et metsaelukat süles silitada.
Veel ajaviiteid? Anja reserv oli pettumus: kallis äriplaan, massiturismi fookusega. Ranomafana rahvuspark oli positiivne üllatus, sest nägime mitmeid endeemilisi liike. Isalo rahvuspark on kuulus, kuid meie seda kõrbestunud ala suure kuumalaine tõttu külastama ei läinud. Andasibe-Mantadia on soovitatud koht, mille jaoks ei jätkunud aega. Piltilus ahvileivapuude avenüü ei vaja eraldi plaani – see jääb tee peale, kui sõita Morondavast Tsingy de Bemaraha rahvusparki.Väikese seltskonnaga reisides soovitame puhkehetke Fianar linnakese majutusasutuses Guesthouse Three Palms, kus on mõnus pererahvas personaliks ja rõdu mäe küljel, võrratu vaatega alla linnale.
Loo autor Tiina