Trend näib olevat minna ühel päeval jalgsi Vilsandile ja teisel tagasi. Meie tegime oma reisil kõike pisut vastupidi – ja hea ongi! Reedel ootasime kannatamatult tööpäeva lõppu ja esimesel võimalusel kihutasime Papissaare sadamasse, et jõuda liinipraamile. Tee Papissaare sadamasse on piltilus kivitee, kus kivimügarad vahelduvad kruusaaukudega – “kihutasime” 50 km/h alas maksimaalselt 30 km/h. Parima võimaliku varuajaga Kuressaare linnast startides jõudsime praamile närviliselt ja napilt.
Liinipraami pilet maksab 2.50 EUR/suund ja infot küsida ning kohti broneerida saab Harri Hiiuväin kaudu: +372 53065358. Papissaare sadamast Vilsandi Vikati sadamasse sõidab väikelaev orienteeruvalt pool tundi. Privaatreisi ligi 10-le reisijale pakuti hinnaga 55 EUR/suund. Aga Vilsandile saab ka jalgsi!
Teistkordselt reisi planeerides me kombineeriks matka nii, et ka oma marsruudile lisaks kõikse ägedama liinilaeva peatuse üldse – Käkisilma! Matkarada Saaremaalt Vilsandile ja laevatee ristuvad keset pilliroogu ja vett seal, kus on sügavaim jalgsitee koht ühtlasi madalaimaks laevatee kohaks.
Vilsandi on äärmiselt külastajasõbralik! Astud praami pealt maha ja kohe leiad eest imelise RMK maja tasuta kasutamiseks. Majas on külm joogivesi, kaks turbasüsteemiga kuivkäimlat, magamistuba mitme voodikohaga, avar infosaal puukütte võimalusega – kõik tasuta. Müntide eest saab automaatmasinast osta snäkke ja limonaadilaadseid jooke. Palava ilma ja korraliku varustuse olemasolu tõttu me telkisime sadamast eemal, rannaäärses puhkekohas.
Vilsandi õnnenumber on 3. Sest kolm RMK puhkekohta on saarel ja kahes neist saab telkida: Vikati teabetuba ja lõkkekoht sadamas ning Kulpri telkimisala saare parimas ujumisrannas. Ja kolm RMK matkarada on saarel: Suur-Vilsandi tiir, jalutuskäik Vesiloo laiule ning Väike-Vilsandilt Saaremaale. Torne märkasime samuti 3: vaatetorn suurema saare keskel on kahe matkaraja alguspunktiks ning suurema saare lääneosas on veel silmapaistev tuletorn ja selle kõrval päevinäinud vaatlustorn.
Esimesel õhtul ujusime sadamas ja uudistasime teabetuba. Jalutasime ujumisranda telkima ja päikeseloojangut nautima – olime justkui ainsad turistid saarel. Külas käis kohalik kalamees Vana Tallinnaga – tervitas, uudishimutses, pakkus pitsi ja kutsus hommikul vaatama, kuidas käib võrkudega kalastamine.
Teisel päeval matksime läbi suurema saare matkarajad: 6 km ja 8 km, kattuvate osadeta kokku 12 km. Jalutasime matkakottideta, sest tundsime end turvaliselt. Eelneva õhtu tervitusjook näis kontrollkäiguna. Naersime ja nautisime, et see justkui tõestas kui töökorras on naabrivalve. Vesiloo matkarada on täpselt nii imeline, et loomulikult nakatab sooviga seda ilu hoida ning jalutusrajalt plastprügi jäätmekäitlusesse korjata.
Saare loodus on ilus! Päike sirab rohkem kui kusagil mujal Eestis ja mõnikümmend minutit vihma hoidis riietest eemal väike praktiline esmaabipaki termokile, mida teistel hetkedel kasutasime piknikulinana.
Erilised on lillelised rajad. Esindatud on mitmed häälekad linnuliigid – soovituslik on võtta binokkel kaasa! Ja huvitav on matkaradade ristumine hobusekarjade…
…või liinipaatidega.
Kolmandal päeva õhtuks oli meil planeeritud paadisõit tagasi Saaremaale. Aga ajaviiteks matkasime edasi-tagasi läbi Väike-Vilsandi ning RMK jalgsitee saarelt Kuusnõmme poolsaarele.
Mõnus oli teha matka läbi vee ja muda suure pagasita, vastuvoolu turistide seltskondadele. Seltsis on segasem seni, kuni ei ole kuulnud kaebusi, millist segadust suur lätlaste grupp telkimiskohas pidutsedes korraldada võib. Soovitame planeerida marsruut nii, et ujud vastuvoolu! Meil vedas.
Vilsandil saab sentide eest või täiesti tasuta silmailu, eksootikat ja isegi peavarju. Aga eurod võtke kaasa, et osta vett! Kohalike elanike taluhoovis käisime kaks korda täiendamas veevaru, mida me nädalavahetuseks vajalikul hulgal ei jaksanud tsikliga sõites kaasa vedada. Raha joogivee eest ei küsitud, kuid turistitaluvuse pikema eluea nimel me ise tasusime õiglase summa.
Vilsandi kohalikud on nii siiralt turistisõbralikud, et me juba peaaegu kahetseme otsust veeta jaanid Ruhnus!
Loo autor Tiina