Chiang Mai
Päästetud elevantide varjupaik Chiang Mai’s
Teine sihtkoht oli Põhja-Tai suurim linn Chiang Mai. Selles linnas veetsime 5 päeva, üks neist päevadest oli pühendatud elevantidele. Suurem osa elevantide kasutusest turismi eesmärgil on loomadele väga stressirohke. Neid sunnitakse jõu ja ravimitega tegema ülesandeid, mis panevad turiste plaksutama. See on kohutav trend, mis on õnneks vähenemas. Meie külastasime päästetud elevantide varjupaika, kus loomad olid vabalt ja tegid tegevusi, mida ise soovisid. See oli niivõrd võimas päev, et pühendame sellele terve postituse ja video. Mina kui filmitöötluse professionaal (ma olen teinud rohkem kui ühe video) tean öelda, et reisiklippi kokku pannes, tuleb jätta lõplikku videosse ainult kõige paremad kaadrid, mis moodustavad umbes 1% kogu mustast materjalist. Elevante filmides on jama selles, et musta materjali ei ole, nad on igas kaadris nii ägedad, et neile tuleb pühendada eraldi video.
Broneerisime oma külastuse juba mitu nädalat varem ja ootasime pikisilmi. Väljasõit maksis umbes 70 eur/nägu, hinna sees hotelli transfeer, toit lontudele ja õhtusöök külastajatele. Paraku teatati meile viimasel hetkel, et külastus jääb ära või lükkub edasi, sest osadel elevantidel on puhitused vms, mis on varasemalt lõppenud surmaga. Megakurb uudis, sest väidetavalt oli kõrvalfarmis samal põhjusel 15 looma surnud. Lisaks veel viis see muudatus meie plaanid paigast ära. Õnneks saime elevantidele külla minna juba järgmisel päeval ja meile pakuti veel lisasoodustust. Kokkuvõttes maksime sama summa kahe peale kokku.
Buss viis meid kohale, aga ees ootas meid lühike rännak, sest farm oli paigutatud liiklusmürast eemale. Esialgu tehti meile maismaa suurimate loomade kohta väga lühike koolitus ning järgmine hetk kõndisimegi juba ühe suure tüdrukuga koos läbi ala. Ta oli kasvanud tsirkuses, mistõttu oskas mõnda trikki aga polnud harjunud vabadusega – tal oli jala ümber kett, sest ilma selleta tahtis punuma pista. Siis tehti meile elevantide kohta juba sisulisem tutvustus. Tuleb välja, et elevandid liputavad saba, kui nad on õnnelikud. Sarnasusi koertega on veel ja veel, aga kui rõõmsa elevandi sabaga pihta saad, siis on üksjagu valus. Lisaks tuleks tähele panna, et vantsid ei näe otse enda ette ega oma selja taha, seega tuleb oma positsiooni valida, et mitte 5-tonnise elevandiga kokku põrgata. Igal elevandil oli kaasas üks kasvataja, kes veendus, et tema lemmikuga oli kõik korras.
Järgmine tegevus oli riiete vahetus ja elevantide toidu ettevalmistamine. Meie saime neile anda suhkruroogu, mis on nende jaoks tõeline maius. Lõime kirvega suhkruroo sobivasse mõõtu ja läksime ürituse peategelastega lähemalt tutvuma. Esialgu nuusutasid nad meid üle, mis tähendas, et nende võimsad londid olid suunatud sirgelt meie poole ja kuulda oli korraliku tööstusventilaatori häält. Edasi kõndisime nende vahele ja siis hakkas trall pihta. Elevantidel on üldiselt inimestest leebelt suva, aga kuna meil oli kaasas korvitäis suhkruroogu, siis olime me nende seas väga populaarsed. Nad kasutasid lonti, et maius vastu võtta ja see endale suhu panna. Elevantide londid on tõeliselt multifunktsionaalsed!
Kui söök oli otsas, mätsisime nende paksule nahale muda. Elevandid kasutavad pori seebina. Neile meeldis see väga, vahepeal võtsid meie kopsikutest londiga muda ja viskasid enda peale. Järgmisena mindi tiiki ujuma. Nii lõbus oli vaadata, kuidas massiivne elevant viskas end vette nagu väike kutsu. Me Gertuga aitasime ka nii palju kui oskasime. Kogu selle protsessi käigus said loomad puhtaks, aga meie ise olime üsna porised, mis tähendas, et pesime end duši all ja läksime elevantide ala kõrvale õhtusöögile. Mis saaks olla parem koht söömiseks kui elevantide kõrval päikeseloojangut nautides.
Mõned faktid nendest suursugustest loomadest:
1. Nad tunnevad londiga 10km kaugusele, et veekogu on lähedal.
2. Elevandid on ainsad loomad, kes ei suuda hüpata.
3. Lontud lehvitavad oma kõrvu selleks, et keha jahutada.
4. India ja Aafrika elevante saab eristada nende kõrvade kuju järgi. India elevantide kõrvad on India kujuga ja Aafrika elevantide kõrvad Aafrika mandri kujuga.
5. Elevandid on ainsad loomad, kellel on neli põlve.
6. Elevantide küttimine elevandiluu eesmärgil on nüüdseks keelatud juba ligi 30 aastat. Salaküttimine jätkub ja see on põhjendanud elevantide arvu drastilise vähenemise. Hiina keelustas õnneks eelmisel aastal elevandiluust tehtud toodete müügi.
Loo autorid Heimar ja Gertrud